Chcesz sprzedać mieszkanie i zależy Ci na tym, aby zrobić to bez pośredników? To decyzja, która może Cię kosztować wiele straconego czasu i… pieniędzy. Zobacz, z czym tak naprawdę wiąże się sprzedaż mieszkania krok po kroku i jak w tym procesie może Ci pomóc dobry pośrednik nieruchomości. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję.
Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników i dlaczego wiele osób decyduje się na ten krok?
Niechęć do współpracy z pośrednikami najczęściej wynika z przeświadczenia o tym, że usługi biura nieruchomości zmniejszą wysokość zysku osiągniętego ze sprzedaży mieszkania. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej.
Owszem, pośrednik nieruchomości pobiera wynagrodzenie za swoją pracę. Nie mogłoby być inaczej – w końcu sprzedaży Twojego mieszkania poświęca bardzo wiele godzin pracy, bazując na wieloletnim doświadczeniu na rynku. Pamiętaj jednak, że współpraca z ekspertem to inwestycja, która może się zwrócić w postaci szybkiego sfinalizowania transakcji i otrzymania przez Ciebie za lokal kwoty często przewyższającej pierwotne oczekiwania. Pytanie więc, czy na pewno sprzedaż mieszkania bez pośredników to najlepsze rozwiązanie?
Z czym trzeba się liczyć, sprzedając mieszkanie bez pośredników?
Jeśli mimo wszystko wolisz przeprowadzić sprzedaż samodzielnie – jak najbardziej możesz to zrobić. Zobacz jednak, jakim wyzwaniom będziesz musiał sprostać.
Wyzwania prawne
Wyzwania prawne mogą się pojawić przy każdej transakcji na rynku nieruchomości. Na rynku pierwotnym problemem może być choćby nie do końca korzystna dla obu stron transakcji umowa przedwstępna czy rezerwacyjna przygotowana przez dewelopera. Kłopoty mogą się pojawić również, gdy to Ty jesteś sprzedawcą mieszkania. Co zrobić, jeśli lokal ma obciążoną hipotekę w związku z jeszcze niespłaconym kredytem? Co, gdy otrzymałeś mieszkanie w spadku po krewnym, z którym nie utrzymywałeś kontaktu? Czy jesteś pewien, że gdy przyjdzie do podpisania umowy z notariuszem, nie pojawią się problemy? To przeszkody, które mogą znacznie opóźnić, a nawet uniemożliwić sprzedaż lokalu lub… sprawić, że szansa na dobrą transakcję przejdzie Ci koło nosa.
Dobry pośrednik nieruchomości rozpoczyna swoją pracę od weryfikacji stanu prawnego lokalu. Upewnia się, że nie ma żadnych przeszkód do przeprowadzenia transakcji, a jeśli wykryje nieprawidłowości, pomaga rozwiązać problemy. Może być Twoim reprezentantem w urzędach i instytucjach, aby „wyprowadzić stan prawny lokalu” bez Twojego udziału. Szybko i bezpiecznie. Dzięki swojemu doświadczeniu i zapleczu prawnemu, pomoże też sporządzić bezpieczną umowę – taką, która będzie korzystna dla obu stron.
Wycena mieszkania
Czy jesteś pewien, że cena mieszkania, którą chcesz uzyskać od kupującego, jest odpowiednia? Samo przyjrzenie się podobnym ofertom nieruchomości w okolicy nie wystarczy, aby dokonać realistycznej, optymalnej wyceny. Co z tego, że lokal bardzo podobny do Twojego jest wyceniony np. na 300 000 zł, skoro Twój ma korzystniejszy układ pomieszczeń lub został poddany gruntownemu remontowi, co może podnieść jego ostateczną cenę? Z drugiej strony zbyt wysoka stawka może odstraszyć potencjalnych kupujących, nawet jeśli jesteś gotów do jej negocjowania. Bez dobrego rozeznania na rynku trudno jest znaleźć „złoty środek”.
Pośrednik pomoże dokonać realistycznej wyceny – nie w oparciu o ceny z ofert na portalach, a o te ostateczne, które widniały na podpisywanych umowach – bazując na wiedzy o transakcjach zawartych w ostatnim czasie w danej dzielnicy i informacjach od współpracujących z nim notariuszy. Ponadto pomoże Ci tak przygotować ofertę i samo mieszkanie, aby maksymalnie podnieść wartość lokalu. Czasami wystarczy kilka drobnych zmian, atrakcyjne zdjęcia i dobry staging, aby cena wzrosła o paręnaście, a nawet parędziesiąt procent! Trzeba jednak wiedzieć, jak trafić do klientów.
Przygotowanie oferty, która przyciągnie uwagę
Czy wiesz, że na portalach z nieruchomościami są dostępne tysiące ofert mieszkań na sprzedaż? Bardzo wiele jest podobnych do Twojego! Musisz zatem zadbać, aby wybić się z tego tłumu – tak, aby klienci zechcieli przyjrzeć się Twojej propozycji bliżej i zadzwonić. Wbrew pozorom, to wcale nie takie proste, jak się wydaje. Nie chodzi tylko o wykupienie ogłoszenia w popularnym serwisie. Ważne jest też to, jak jest przygotowana Twoja oferta zakupu.
Czy wiesz, jak atrakcyjnie opisać swoje mieszkanie i które jego atuty będą najważniejsze dla kupującego? Czy zadbałeś o przygotowanie lokalu – jego posprzątanie, pozbycie się zbędnych mebli oraz lekkie odświeżenie? Czy masz zdjęcia wnętrz, które zostaną dobrze odebrane? Jeśli nie, niestety, nawet najlepsze mieszkanie nie będzie „mówiło samo za siebie”, a Ty skończysz, czekając miesiącami na klienta.
„Oglądacze”, którzy i tak nie kupią
Bardzo często zdarza się, że do właściciela lokalu wystawianego na sprzedaż zgłasza się wielu potencjalnych klientów. Sęk w tym, że kolejne spotkania kończą się niczym, a Ty marnujesz czas i popadasz w coraz większą frustrację. Z czego może wynikać ten problem? Ot, choćby ze źle przygotowanej oferty – tak, że nie pozwala „odfiltrować” na starcie osób, w których potrzeby nie wpisuje się Twoja nieruchomość. Problemem mogą być też nieumiejętnie przeprowadzone spotkania z potencjalnymi nabywcami. Od umiejętności sprzedażowych osoby, która prezentuje lokal, a później negocjuje, zależy więcej niż Ci się wydaje!
Dobry pośrednik to osoba z wysokimi kompetencjami komunikacyjnymi i sprzedażowymi, która umie poprowadzić rozmowę z kupującym tak, aby pokierować go w stronę zakupu i skutecznie poradzi sobie z pojawiającymi się obiekcjami. Nie da się też wyprowadzić z równowagi, co może się zdarzyć niewprawionemu w takich dyskusjach właścicielowi mieszkania.
Bezpieczeństwo transakcji
Sprzedaż mieszkania to transakcja opiewająca na dużą sumę. Musi się więc odbyć w bezpiecznych warunkach – takich, które gwarantują Ci minimum ryzyka. Tymczasem po drodze może się wydarzyć wiele. Co, jeśli kupujący umówi się z tobą, że zawrzecie transakcję, a potem będzie zwlekał przez długi czas z zapłatą albo w ostatniej chwili się wycofa? Takich historii przy sprzedaży mieszkań bez pośredników jest, niestety, bardzo wiele. Każda z nich oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty (choćby przedłużającego się procesu sprzedaży czy utraconych szans na dobicie targu z innym kupującym), a także zszargane nerwy.
Tymczasem o wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem może zadbać dobry pośrednik – począwszy od sprawdzenia wiarygodności kupującego i jego wypłacalności, przez przygotowanie umowy przedwstępnej czy ustalenie wysokości zadatku (pamiętaj, że między zadatkiem a zaliczką jest ogromna różnica!), aż po dopilnowanie, że podpisanie umowy i przekazanie pieniędzy odbędą się bez problemów.
Jednym słowem: sprzedaż mieszkania bez pośredników to przedsięwzięcie, które może Cię kosztować stratę czasu, nerwów oraz… pieniędzy. Chcesz sobie tego zaoszczędzić? Skontaktuj się z nami i zobacz, że można sfinalizować tę transakcję szybciej i korzystniej niż myślisz!